| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Type: | Controller (PD), DC/DC |
| Number of Channels: | 1 |
| Power - Max: | 12.95W |
| Auxiliary Sense: | Yes |
| Standards: | 802.3af (PoE) |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 60 V |
| Current - Supply: | 1mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |