| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Up, Step-Down |
| Output: | Configuration Positive or Negative |
| Topology: | Buck, Boost |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Output: | s 1 |
| Voltage - Input: | (Min) 4.5V |
| Voltage - Input: | (Max) 12V |
| Voltage - Output: | (Min/Fixed) ±1.2V |
| Voltage - Output: | (Max) 30V, -25V |
| Current - Output: | 500mA (Switch) |
| Frequency - Switching: | - |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 14-SOP |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |