| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Active |
| Output: | Configuration Half Bridge (4) |
| Applications: | DC Motors, General Purpose, Solenoids, Stepper Motors |
| Interface: | Logic |
| Load Type: | Inductive |
| Technology: | Bipolar |
| Current - Output: | / Channel 1A |
| Current - Peak: | Output 2A |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Voltage: | - Load 4.5 V ~ 36 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features: | - |
| Fault Protection: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |