| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Obsolete |
| Number of Bits: | 8 |
| Number of Input: | s 4, 8 |
| Input Type: | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Data Interface: | SPI |
| Configuration: | MUX-ADC |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Architecture: | SAR |
| Reference Type: | External |
| Voltage - Supply: | , Analog 4.5 V ~ 6.3 V |
| Voltage - Supply: | , Digital 4.5 V ~ 6.3 V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 20-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 20-PLCC (9x9) |