| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type: | AC, Zero Cross |
| Load Current: | 1A |
| Voltage - Input: | 1.2VDC |
| Voltage: | - Load 0 ~ 500 V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pin |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm), 4 Leads |
| Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Relay Type: | Relay |