| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 7400 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Inverter |
| Number of Circuits: | 6 |
| Number of Input: | s 6 |
| Features: | Open Collector |
| Voltage - Supply: | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Output: | High, Low -, 16mA |
| Logic Level - Low: | 0.8V |
| Logic Level - High: | 2V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 55ns @ 5V, 15pF |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |