| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Single Phase |
| Technology: | Schottky |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 40V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |