| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Not For New Designs |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells: | 1 |
| Current: | - Charging Constant - Programmable |
| Programmable Features: | Current, Timer, Voltage |
| Fault Protection: | Over Temperature, Over Voltage |
| Charge Current - Max: | 1.25A |
| Battery Pack Voltage: | 4.44V (Max) |
| Voltage - Supply: | (Max) 6V |
| Interface: | I²C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case: | 20-UFBGA, DSBGA |
| Supplier Device Package: | 20-DSBGA |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |