| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel® |
| Part Status: | Obsolete |
| Output: | Configuration Positive |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Regulators: | 1 |
| Voltage - Input: | (Max) 6V |
| Voltage - Output: | (Min/Fixed) 2.77V |
| Voltage - Output: | (Max) - |
| Voltage: | Dropout (Max) 0.22V @ 200mA |
| Current - Output: | 300mA |
| Current - Supply: | (Max) - |
| PSRR: | - |
| Control Features: | Enable |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 8-WSON (3x2.5) |