| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Bits: | 11 |
| Number of Input: | s 1 |
| Input Type: | Differential |
| Data Interface: | Parallel |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Architecture: | Pipelined |
| Reference Type: | External, Internal |
| Voltage - Supply: | , Analog 3 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply: | , Digital 3 V ~ 3.6 V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 48-WQFN (7x7) |