| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Output: | Configuration Positive |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Regulators: | 1 |
| Voltage - Input: | (Max) 60V |
| Voltage - Output: | (Min/Fixed) 5V |
| Voltage - Output: | (Max) - |
| Voltage: | Dropout (Max) 0.12V @ 50mA |
| Current - Output: | 50mA |
| Current - Supply: | (Max) 2.5 mA |
| PSRR: | 60dB (120Hz) |
| Control Features: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |