| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | C2xx DSP |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | CAN, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 21 |
| Program Memory Size: | 32KB (16K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |