| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Active |
| Number of Bits: | 8 |
| Number of D/A Converters: | 8 |
| Settling Time: | 12µs (Typ) |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Differential Output: | No |
| Data Interface: | I²C |
| Reference Type: | External |
| Voltage - Supply: | , Analog 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply: | , Digital 2.7 V ~ 5.5 V |
| Architecture: | String DAC |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 24-VQFN (4x4) |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |