| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Obsolete |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion |
| Number of Cells: | - |
| Current: | - Charging Constant - Programmable |
| Programmable Features: | - |
| Fault Protection: | Reverse Current |
| Charge Current - Max: | 950mA |
| Battery Pack Voltage: | 4.2V |
| Voltage - Supply: | (Max) 6V |
| Interface: | I²C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case: | 25-WFBGA |
| Supplier Device Package: | 25-uSMD |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |