| Type | Description |
|---|---|
| Part Status: | Active |
| Output: | Configuration Half Bridge (4) |
| Applications: | DC Motors, Stepper Motors |
| Interface: | PWM |
| Load Type: | Inductive |
| Technology: | Power MOSFET |
| Current - Output: | / Channel 7A |
| Current - Peak: | Output 12A |
| Voltage - Supply: | 10.8 V ~ 13.2 V |
| Voltage: | - Load 0 V ~ 52.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features: | Status Flag |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 36-BSSOP (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 36-HSSOP |
| Shipment: | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion: | New original factory. |